Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /customers/1/2/3/junefolkhogskola.se/httpd.www/wp-content/themes/jupiter/framework/includes/minify/src/Minifier.php on line 227 Om den här webbplatsen - June Folkhögskola

Om den här webbplatsen

Kakor

Junefolkhogskola.se använder cookies, kakor på ren svenska. En cookie är en liten textfil som sparas på besökarens dator. Textfilen innehåller en viss mängd information och en viss tidsstämpel.

Webbläsaren sparar information i kakan och returnerar den till webbplatsen man besökt vid varje förfrågan av  en sida, bild eller dyl. från webbplatsen.

På den här webbplatsen används kakor för statistik, förbättrad användarupplevelse och för optimering av webbplatsen.

Det finns två olika typer av cookies. Den ena kallas för permanent kaka och sparar en fil som ligger kvar på datorn. Den är till för att anpassa en webbplats efter eventuella önskemål och val samt för statistik.
Den andra kallas för sessionskaka. Den här kakan lagras temporärt i datorns minne och försvinner när du man stänger av webbläsaren.

June folkhögskola använder både sessionskakor och permanenta kakor. Oavsett vilken typ av kaka som används sparas ingen personlig information om besökaren (som till exempel e-postadress eller namn).

Hantering av kakor

Om du inte accepterar att kakor sparas kan du stänga av det i webbläsarens inställningar. Du kan också ställa in så att webbläsaren varnar varje gång en webbplats försöker spara en cookie på datorn. Genom webbläsaren kan också tidigare lagrade kakor raderas.

Lagen om elektronisk kommunikation

Enligt lagen om elektronisk kommunikation SFS 2003:389, som trädde i kraft den 25 juli 2003 och ändrades 1 juli 2011, ska alla som besöker en webbplats med kakor få information om webbplatsen innehåller kakor eller inte (nästan alla webbplatser använder någon form av kakor och/eller tjänster som webbstatistiksystem som i sin tur använder kakor) och i så fall ändamålet med användningen av kakor.

Man måste även informera om hur kakor kan undvikas och besökaren ska även ges möjlighet att samtycka till att till att kakor används, det vill säga sparas på besökarens dator.

Hur samtycke ska hanteras finns det inga fastställda regler kring i den nya lagen. På den här webbplatsen tolkar vi lagen så att man ger sitt samtycke till kakor genom att använda webbläsarens inställningar och/eller andra verktyg för hantering av kakor.

Design och utveckling

Den här webbplatsen använder WordPress CMS och är designad och utvecklad av Grand Villa webbyrå i Jönköping.